Densytometria - badanie gęstości mineralnej kości (BMD) to szybkie i mało skomplikowane badanie, dzięki któremu lekarz oceni stan zdrowia Twojego kośćca, a w przypadku nieprawidłowości wdroży leczenie zapobiegające wystąpieniu w przyszłości jego złamań. Dzięki wynikom densytometrii, lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę lub osteopenię.
Densytometria - co warto wiedzieć o badaniu?
Podstawowym badaniem diagnostycznym jest DENSYTOMETRIA kości techniką DXA. To badanie rentgenowskie, które służy do oceny gęstości mineralnej kości. „Złotym standardem” jest jednoczesne badanie gęstości mineralnej kręgosłupa lędźwiowego oraz bliższego końca kości udowej strony niedominującej. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonywane jest za pomocą specjalnego aparatu densytometrycznego. Trwa zaledwie kilkanaście minut. Przed badaniem wykonuje się pomiar wzrostu i masy ciała, a w trakcie badania pacjent leży na specjalnym stole aparatu.
W Pracowni Densytometrycznej w naszym szpitalu zainstalowany jest nowoczesny system GE Lunar Aria. Charakteryzuje się on wysoką jakością obrazowania cyfrowego przy niskiej dawce promieniowania oraz dostosowany jest do badania osób z otyłością.
Osteoporoza - cicha złodziejka kości
Osteoporoza to choroba, która obiera sobie na cel układ kostny w całym organizmie. Powoduje jego osłabienie, a także zmniejsza odporność na urazy, co w konsekwencji prowadzi do złamań kości – nierzadko nawet po niegroźnym upadku. Początkowo może przebiegać skrycie. Według statystyk w Polsce z chorobą boryka się aż 2,8 mln osób! Co więcej, osteoporoza oraz jej powikłania są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.