Fizjoterapia Onkologiczna polega na przygotowaniu pacjentki do zabiegu chirurgicznego, fizjoterapii pooperacyjnej, pracy z blizną, edukacji z zakresu prewencji wystąpienia obrzęku limfatycznego, a także kompleksowej terapii przeciwobrzękowej, która ma na celu ograniczenie dalszego rozwoju obrzęku. W Naszym Szpitalu Pro-familia szczególną opieką darzymy pacjentki po mastektomii, gdzie fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w rekonwalescencji pacjentek. Mastektomia, czyli chirurgiczne usunięcie piersi, może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak ból, ograniczenie ruchomości, obrzęk (limfedema) oraz zmiany w postawie ciała. Fizjoterapia onkologiczna ma na celu poprawę jakości życia pacjentek, przywrócenie sprawności fizycznej oraz wsparcie psychiczne. Naszymi pacjentkami zajmuje się doświadczona fizjoterapeutka mgr Katarzyna Czarnota, która już od pierwszych chwil na oddziale po terapię indywidualną w gabinecie wspomaga pacjentki w powrocie do aktywności życiowych.
Prowadzimy również zabiegi z zakresu fizjoterapii naczyniowej, która jest szczególnie pomocna w przypadku pacjentów z przewlekłymi chorobami żylnymi, takimi jak żylaki, a także po operacjach naczyniowych, aby przyspieszyć proces rehabilitacji. Fizjoterapia naczyniowa- wspomaga również pacjentów zgłaszających obrzęki kończyn po zabiegach chirurgicznych, ortopedycznych, urazach, w czasie ciąży oraz po porodzie. W zależności od potrzeb pacjenta stosuje się m.in. kompresje pneumatyczną, manualny drenaż limfatyczny, mobilizację blizny oraz wstępne dobranie odzieży kompresyjnej.
Z jakim problemem możesz się do Nas zgłosić?
- po mastektomii radykalnej z usunięciem węzłów chłonnych
- po kwadrantektomii z usunięciem węzłów chłonnych
- po usunięciu węzłów pachowych oraz pachwinowych z rozwijającym się obrzękiem limfatycznym w kończynie
- przed operacją, przygotowując się do zabiegu
- z obrzękami w czasie ciąży i połogu
- po operacjach naczyń
- po zabiegach ortopedycznych i chirurgicznych
- po urazach
Fizjoterapia po mastektomii odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji pacjentek po operacji usunięcia piersi. Celem fizjoterapii jest nie tylko poprawa funkcji ruchowych, ale także zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęków. Fizjoterapia po mastektomii to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, ale dzięki odpowiedniego wsparcia poprzez terapię wiele kobiet może szybciej wrócić do pełni sprawności i prowadzić aktywne życie.
Fizjoterapia przeciwobrzękowa koncentruje się na redukcji obrzęków i poprawie krążenia w organizmie. Obrzęki mogą występować z różnych przyczyn, takich jak urazy, operacje, choroby układu limfatycznego, a także w wyniku nadmiernego gromadzenia się płynów w tkankach. Terapia przeciwobrzękowa jest często stosowana u pacjentów po operacjach, urazach sportowych, a także u osób z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak niewydolność żylna czy choroby limfatyczne, aby wpłynąć na stymulację układu limfatycznego i ułatwienie odpływu limfy oraz redukcji obrzęków.
Fizjoterapia blizn koncentruje się na terapii blizn pooperacyjnych, pourazowych i powstałych w wyniku innych uszkodzeń skóry. Blizny mogą wpływać na funkcjonowanie ciała, ograniczać ruchomość, a także powodować dolegliwości bólowe i problemy estetyczne. Nasza terapia jest zawsze dostosowana indywidualnie do pacjenta, w zależności od rodzaju blizny, jej lokalizacji oraz ogólnego stanu zdrowia. Poprzez odpowiednio dobrane techniki manualne w mobilizacji blizn wpływamy na poprawę krążenia, stan skóry okolicy blizny, poprawę gojenia, rozluźnienie tkanki i redukcję objawów jakie wywołują blizny.
Manualny drenaż limfatyczny ma na celu stymulację układu limfatycznego, wspomagając w ten sposób usuwanie nadmiaru płynów. Jest to delikatny masaż, który wykonuje się ręcznie i polega na przeprowadzeniu gromadzącej się chłonki do sprawnie funkcjonujących naczyń limfatycznych. Głównym celem jest maksymalna redukcja obrzęku i poprawa krążenia limfy.
Jest to zabieg, który wykorzystujemy do w terapii obrzęków limfatycznych i żylaków. Wykonujemy go poprzez użycie specjalnego urządzenia składającego się z mankietów, umieszczanych na kończynach pacjenta. Mankiety te wypełniane są sprzężonym powietrzem w określonym rytmie, co powoduje ucisk kompresyjny na tkanki kończyny poddanej zabiegowi. Taki ucisk pobudza krążenie krwi i limfy, co prowadzi do zmniejszenia obrzęków oraz poprawy ogólnego samopoczucia pacjenta.
Jeżeli nie znasz przyczyny powstania obrzęku, przed przyjściem na wizytę fizjoterapeutyczną, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć przeciwskazania do drenażu limfatycznego m.in. takie jak: ostre zapalenie żył głębokich, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, niekontrolowana niewydolność serca. W przypadku ciąży należy przynieść pisemną zgodę od lekarza prowadzącego o braku przeciwskazań do wykonania drenażu limfatycznego.
Pamiętaj o zabraniu swojej dokumentacji medycznej i badań diagnostycznych.
Fizjoterapia onkologiczna |
180 zł |
Fizjoterapia naczyniowa - drenaż | 180 zł |
Zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty! Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze!