Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Ortopedia dla dzieci

Zajmujemy się leczeniem urazów narządu ruchu oraz schorzeń wrodzonych i nabytych u dzieci oraz młodzieży. Głównie stosujemy małoinwazyjne techniki endoskopowe (artoskopia, torakosopia) – co oznacza, że po zabiegach okres rekonwalescencji jest krótszy, a pacjenci dochodzą do pełnej sprawności zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnych zabiegów operacyjnych. Pacjentami zajmuje się doświadczony zespół: lekarze ortopedzi, lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki oraz m.in. instrumentariuszki, który gwarantuje pacjentom bezpieczną i profesjonalną opiekę medyczną. Jako jedni z nielicznych posiadamy w zespole technika gipsowania i technika elektroradiologii. Jesteśmy przygotowani do leczenia także świeżych urazów tj. złamań, uszkodzeń ścięgien, więzadeł, urazów stawowych - po wcześniejszej kwalifikacji i uzgodnieniu terminu operacji.

Nasz Oddział zajmuje się leczeniem schorzeń narządu ruchu u dzieci i młodzieży. Choroby te mogą mieć charakter wad wrodzonych lub nabytych tj. pozapalnych, pourazowych, rozwojowych, itp.

Najczęstsze deformacje u pacjenta w wieku rozwojowym wymagające leczenia operacyjnego to:

  • zaburzenia osi i długości kończyn dolnych (nierówna długość kończyn, szpotawość, koślawość kolan),
  • wady wrodzone i rozwojowe stóp (wrodzona stopa końsko-szpotawa, objawowa stopa płasko-koślawa, deformacje neurogenne, paluch koślawy, deformacje innych palców),
  • palce trzaskające,
  • niestabilności stawów (staw rzepkowo-udowy, staw barkowy, staw skokowy),
  • urazowe uszkodzenia więzadeł (więzadła krzyżowe kolana),
  • uszkodzenia łękotek,
  • uszkodzenia obrąbka stawowego (staw barkowy, biodrowy),
  • dysplazja stawu biodrowego (rozwojowa lub neurogenna),
  • deformacja lejkowata klatki piersiowej, leczenie łagodnych zmian nowotworowych.

Przygotowani jesteśmy również do leczenia świeżych urazów tj. złamań, uszkodzeń ścięgien, więzadeł, urazów stawowych po wcześniejszej kwalifikacji i uzgodnieniu terminu.

Po zabiegach pacjenci są wstępnie usprawniani i wypisywani z zaleceniami odnośnie dalszego postępowania.

Termin przyjęcia do leczenia szpitalnego ustala lekarz lub koordynator oddziału, osobiście lub telefonicznie.

Celem przyjęcia prosimy zgłosić się w wyznaczonym terminie o godzinie 06:00 (na czczo-bez jedzenia i picia) na Izbie Przyjęć Szpitala (bud. A),  z wcześniej wykonanymi badaniami:

  • morfologia,
  • glukoza,
  • potas,
  • sód,
  • chlorki,
  • dokument potwierdzający grupę krwi,
  • po 14 roku życia dodatkowo układ krzepnięcia (APTT i INR).

Badania zleca lekarz anestezjolog podczas konsultacji anestezjologicznej.

W dniu przyjęcia prosimy o zabranie ze sobą całej dokumentacji związanej z chorobą pacjenta, wyniki opisowe i obrazy typu RTG, MR, KT.


Warunkiem wykonania zabiegu operacyjnego jest kwalifikacja lekarza anestezjologa. Po wyznaczeniu terminu zabiegu prosimy o zgłoszenie się do Rejestracji Szpitala celem wyznaczenia terminu konsultacji anestezjologicznej. Istnieje również możliwość rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu 17 773 57 00. Konsultacja musi odbyć się minimum 8 dni przed planowanym przyjęciem do Szpitala.

Jeżeli Pacjent posiada inne choroby i pozostaje pod stałą opieką lekarza prowadzącego (neurolog, kardiolog, internista, pulmonolog lub inny),  prosimy o dostarczenie informacji o braku przeciwskazań do znieczulenia i operacji już na kwalifikacji anestezjologicznej.


Hospitalizacja rozpoczyna się w izbie przyjęć, gdzie uzupełniana jest dokumentacja oraz formalności związane z przyjęciem. Pobyt pacjenta w naszym oddziale to zabieg operacyjny i opieka: lekarska, pielęgniarska, ratowników medycznych, rehabilitacyjna, dietetyczna, administracyjna. Pobyt w szpitalu o wysokim standardzie kończy uzyskaniem zaleceń co do dalszego postepowania, potwierdzonych odebraniem karty informacyjnej z leczenia.

Celem uniknięcia infekcji oraz zapewnienia komfortu pozostałym pacjentom oddziału, wymogiem bezwzględnym jest przebywanie jednego opiekuna dla dziecka podczas pobytu. Nie rekomendujemy odwiedzin i wizyt osób trzecich ze względu na bardzo krótkie pobyty dzieci w oddziale oraz możliwość infekowania pacjentów. Jednocześnie zapewniamy, że opieka nad dziećmi jest w pełni zapewniona i pacjenci mogą pozostawać sami.

W celu uszczegółowienia powyższych  informacji i przekazania danych dla przygotowania części dokumentacji prosimy o kontakt telefoniczny (poniedziałek-piątek 07:00-14:00) 730 520 312 – koordynator oddziału.