Ciąża to kluczowy okres w życiu kobiety, pełen oczekiwania i przygotowań na przyjście na świat nowego członka rodziny. W tym czasie, zdrowie zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, jest priorytetem, który wymaga odpowiedniej opieki i monitorowania. Właściwe zarządzanie zdrowiem prenatalnym jest niezwykle ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowy rozwój płodu. Dlatego też, przeprowadzanie regularnych badań prenatalnych jest kluczowym elementem opieki nad przyszłą matką, pozwalającym na wczesne wykrycie i odpowiednie zarządzanie potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia obojga.
Badania prenatalne to specjalistyczne testy i procedury diagnostyczne przeprowadzane w trakcie ciąży, które mają na celu ocenę zdrowia rozwijającego się płodu. Ich głównym zadaniem jest wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości lub chorób, co umożliwia odpowiednie zaplanowanie opieki prenatalnej i postępowania medycznego.
Rodzaje badań prenatalnych można podzielić na nieinwazyjne oraz inwazyjne.
Metody nieinwazyjne obejmują:
Metody inwazyjne:
Przystąpienie do badań prenatalnych nie wymaga szczególnych przygotowań. Zaleca się jednak, aby przed przeprowadzeniem badania ultrasonograficznego zapewnić pełen pęcherz moczowy, co ułatwia uzyskanie lepszego obrazu. W przypadku amniopunkcji zalecane jest opróżnienie pęcherza. Dodatkowo, na wykonanie badań krwi konieczne jest stawienie się na czczo.
Nieinwazyjne badania prenatalne są zalecane wszystkim ciężarnym kobietom. Jednak osobom z czynnikami zwiększającymi ryzyko wad lub chorób u nienarodzonego dziecka sugeruje się bardziej szczegółową diagnostykę. Do wskazań dla zastosowania inwazyjnych badań prenatalnych należą sytuacje, takie jak:
Podstawowe badania prenatalne, takie jak ultrasonografia i testy krwi, nie mają bezpośrednich ograniczeń medycznych. Jednak w przypadku badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja, obowiązują pewne istotne przeciwwskazania. Należą do nich: niedostateczna ilość płynu owodniowego, infekcje dolnych partii układu rozrodczego, objawy zwiększonego ryzyka poronienia (takie jak ból podbrzusza czy krwawienie z dróg płciowych), a także występujące lub przebyte choroby, w tym mozaikowatość łożyska, nowotwory, oraz historia przeszczepów szpiku i narządów.
Badania prenatalne w PRO-FAMILIA Rzeszów wykonuje zespół lekarzy położników-ginekologów i perinatologów, kierowany przez prof. dr hab. n. med. Dariusza Borowskiego – specjalistę w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii, członka zarządu Sekcji Diagnostyki Prenatalnej i Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Dr Borowski, z bogatym doświadczeniem i licznymi publikacjami naukowymi z zakresu ultrasonografii położniczo-ginekologicznej i perinatologii, dba o najwyższą jakość świadczonych usług, dzięki czemu Pacjentki mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo.
Rejestracja jest możliwa pod numerem telefonu: +48 17 773 57 00.
Ceny badań prenatalnych w naszym szpitalu zależą od rodzaju procedury. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wszystkie ciężarne Pacjentki mogą skorzystać bezpłatnie z badań wykonywanych w I i II trymestrze ciąży. Zapraszamy do kontaktu z naszym szpitalem, aby uzyskać szczegółowe informacje i umówić się na konsultację.