Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Ciąża to kluczowy okres w życiu kobiety, pełen oczekiwania i przygotowań na przyjście na świat nowego członka rodziny. W tym czasie, zdrowie zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, jest priorytetem, który wymaga odpowiedniej opieki i monitorowania. Właściwe zarządzanie zdrowiem prenatalnym jest niezwykle ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowy rozwój płodu. Dlatego też, przeprowadzanie regularnych badań prenatalnych jest kluczowym elementem opieki nad przyszłą matką, pozwalającym na wczesne wykrycie i odpowiednie zarządzanie potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia obojga.

Co to są badania prenatalne?

Badania prenatalne to specjalistyczne testy i procedury diagnostyczne przeprowadzane w trakcie ciąży, które mają na celu ocenę zdrowia rozwijającego się płodu. Ich głównym zadaniem jest wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości lub chorób, co umożliwia odpowiednie zaplanowanie opieki prenatalnej i postępowania medycznego.

Rodzaje badań prenatalnych można podzielić na nieinwazyjne oraz inwazyjne.

Metody nieinwazyjne obejmują:

  • USG genetyczne (11+0 – 13,6 tyg. ciąży);
  • test podwójny (badanie z krwi ciężarnej – białko PAPP-A, wolne beta hCG);
  • USG II trymestru „połówkowe” (18+0 – 22,6 tyg. ciąży);
  • USG III trymestru (po 30 tyg. ciąży);
  • testy wolnego DNA (NIPT).

Metody inwazyjne:

  • Amniopunkcja
Jak się przygotować do badań prenatalnych?

Przystąpienie do badań prenatalnych nie wymaga szczególnych przygotowań. Zaleca się jednak, aby przed przeprowadzeniem badania ultrasonograficznego zapewnić pełen pęcherz moczowy, co ułatwia uzyskanie lepszego obrazu. W przypadku amniopunkcji zalecane jest opróżnienie pęcherza. Dodatkowo, na wykonanie badań krwi konieczne jest stawienie się na czczo.

Jakie są wskazania?

Nieinwazyjne badania prenatalne są zalecane wszystkim ciężarnym kobietom. Jednak osobom z czynnikami zwiększającymi ryzyko wad lub chorób u nienarodzonego dziecka sugeruje się bardziej szczegółową diagnostykę. Do wskazań dla zastosowania inwazyjnych badań prenatalnych należą sytuacje, takie jak:

  • nieprawidłowe wyniki wcześniejszych badań przesiewowych, ultrasonograficznych lub badań z krwi, wskazujące na możliwe nieprawidłowości;
  • obecność w rodzinie chorób genetycznych lub wad wrodzonych;
  • problemy zdrowotne w poprzednich ciążach, na przykład wady genetyczne lub rozwojowe.
Jakie są przeciwwskazania?

Podstawowe badania prenatalne, takie jak ultrasonografia i testy krwi, nie mają bezpośrednich ograniczeń medycznych. Jednak w przypadku badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja, obowiązują pewne istotne przeciwwskazania. Należą do nich: niedostateczna ilość płynu owodniowego, infekcje dolnych partii układu rozrodczego, objawy zwiększonego ryzyka poronienia (takie jak ból podbrzusza czy krwawienie z dróg płciowych), a także występujące lub przebyte choroby, w tym mozaikowatość łożyska, nowotwory, oraz historia przeszczepów szpiku i narządów.

Kto i gdzie wykonuje badanie?

Badania prenatalne w PRO-FAMILIA Rzeszów wykonuje zespół lekarzy położników-ginekologów i perinatologów, kierowany przez prof. dr hab. n. med. Dariusza Borowskiego – specjalistę w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii, członka zarządu Sekcji Diagnostyki Prenatalnej i Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Dr Borowski, z bogatym doświadczeniem i licznymi publikacjami naukowymi z zakresu ultrasonografii położniczo-ginekologicznej i perinatologii, dba o najwyższą jakość świadczonych usług, dzięki czemu Pacjentki mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Rejestracja jest możliwa pod numerem telefonu: +48 17 773 57 00.

Badania prenatalne Jarosław cena

Ceny badań prenatalnych w naszym szpitalu zależą od rodzaju procedury. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wszystkie ciężarne Pacjentki mogą skorzystać bezpłatnie z badań wykonywanych w I i II trymestrze ciąży. Zapraszamy do kontaktu z naszym szpitalem, aby uzyskać szczegółowe informacje i umówić się na konsultację.