Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Koronawirus a ciąża

2020-03-28

Czym jest nowy koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów wywołujących różne objawy, od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby. SARS-CoV-2 jest nowym szczepem koronawirusa, którego nie obserwowano nigdy wcześniej u ludzi. Choroba zakaźna, którą wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2), została nazwana COVID-19.

W jaki sposób rozprzestrzenia się wirus?

Człowiek może zarazić się koronawirusem wywołującym COVID-19 od innych zakażonych osób drogą kropelkową, czyli przez kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych osoby kaszlącej lub kichającej, albo przez dotykanie powierzchni zanieczyszczonych taką wydzieliną.
 

Jak wyglądają objawy?

Większość zakażonych przechodzi chorobę łagodnie i wraca w pełni do zdrowia, ale w niektórych przypadkach przebieg COVID-19 może być ciężki.

Objawy obejmują:

- Gorączkę

- Kaszel

- Duszność i trudności w oddychaniu

- Ból mięśni

- Zmęczenie


Jaki jest przebieg choroby u kobiety w ciąży?

Z doniesień naukowych wynika, że przebieg choroby u kobiety w ciąży jest łagodny. U większości z nich wystąpią jedynie łagodne lub umiarkowane objawy. Musimy jednak pamiętać, że jest to nowy wirus i jego wpływ na człowieka nie jest do końca znany. Na ten moment na świecie nie stwierdzono żadnego śmiertelnego przypadku. Nie stwierdzono również poronień.  Warto pamiętać jednak o tym, że kobieta w ciąży będzie bardziej podatna na infekcje dróg oddechowych, w tym COVID-19 niż kobieta niebrzemienna. Dzieje się tak ponieważ w organizmie kobiety w ciąży zachodzi wiele zmian immunologicznych i fizjologicznych.

Jak się zachować w przypadku zachorowania?

Jeżeli zauważysz u siebie kaszel, gorączkę i/lub problemy z oddychaniem:

-  Zostań w domu i zadzwoń w celu uzyskania dalszych wskazówek do Sanepidu (606 399 989)

-  Poinformuj personel o ciąży.

Jeżeli zachorujesz na COVID-19:

-  Zadzwoń do położnej lub lekarza prowadzącego ciążę i powiedz o chorobie.

- Poproś o informacje, jak będzie wyglądał plan wizyt kontrolnych, poród i opieka okołoporodowa w trakcie choroby.

Jeżeli kobieta w ciąży zachoruje, czy chore będzie tez dziecko?

Nie ma dowodów sugerujących zwiększone ryzyko poronienia. Nie ma również dowodów na to, że wirus może przenosić się na rozwijajace się w ciąży dziecko. W Chinach znane są przypadki porodów przedwczesnych u kobiet z objawami koronawirusa. Jest jednak za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, że przyczyną przedwczesnego porody mógł być koronawirus.

Co kobieta w ciąży może zrobić aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem?

Najważniejsza jest higiena rąk. Zalecane jest, aby używać wody i mydła, a jeśli nie mamy do nich dostępu, powinniśmy używać środków (płynów czy żeli) na bazie alkoholu (min. 60 proc.). unikaj dotykania twarzy, nosa i ust. Szczególnie gdy jesteś na zewnątrz. Najlepiej też pozostać w domu, a na zewnątrz wychodzić tylko gdy jest to konieczne. Ciężarna powinna szczególnie chronić się przed kontaktem z osobami chorymi lub potencjalnie chorymi. Należy też zachować bezpieczną odległość. Między nami a innymi ludźmi powinie być co najmniej metr odległości. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się obok ludzi, którzy kaszlą, kichają, mają gorączkę.

Czy kobieta zarażona koronawirusem może karmić piersią tuż po porodzie?

Obecne badania nie potwierdziły, że wirus znajduje się w mleku matki. Nie odnotowano też dotychczas przypadku zakażenia dziecka mlekiem matki chorej. Nie ma jednak doniesień, które jednoznacznie to wykluczają dlatego specjaliści zalecają ostrożność.

UNICEF i WHO zaleca aby karmienie piersią było rozpoczęte lub kontynuowane, zgodnie z możliwościami mamy. To samo dotyczy się karmienia dziecka mlekiem odciąganym. Aby ograniczyć ryzyko zarażenia dziecka wirusem rekomenduje się zachowanie środków ostrożności – utrzymanie higieny rąk, nakładanie maseczki jednorazowej na czas karmienia.

Jak będzie rozwiązywana ciąża kobiety z objawami koronawirusa u której potwierdzono chorobę?

Według wytycznych Prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Konsultanta Krajowego ds. Położnictwa i Ginekologii oraz Konsultanta Krajowego ds. Neonatologii należy rozważyć rozwiązanie Pacjentki cięciem cesarskim ze wskazań epidemiologicznych, poza sytuacjami gdy poród jest zaawansowany przebiega dynamicznie lub rokuje zakończeniem w przeciągu krótkiego czasu.


____________
Źródła:

- Polskie Wytyczne Prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Prezesa Polskiego Towarzystow Neonatologicznego, Konsultanta Krajowego ds. Położnictwa i Ginekologii oraz Konsultanta Krajowego ds. Neonatologii
- www.rcog.org.uk
- www.cdc.goc
- ECDC
- WHO.it