Z radością informujemy, że w naszej Klinice Ginekologii i Położnictwa, we współpracy z Kliniką Ginekologii Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, rozpoczęliśmy realizację nowatorskiego grantu naukowego, który stanowi przełom w leczeniu problemów urologicznych u kobiet. Grantem objętych zostało na początek 24 pacjentek z całej Polski. Wykonaliśmy innowacyjne zabiegi, w których zastosowaliśmy komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej pacjentek w celu złagodzenia objawów nietrzymania moczu. To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce realizowany z udziałem najlepszych w Polsce uroginekologów oraz specjalistów z Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Nietrzymanie moczu to problem dotykający wielu kobiet, który często wpływa na jakość ich życia, ogranicza codzienną aktywność i powoduje dyskomfort psychiczny. Wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu tego schorzenia to szansa na rezygnację z najpopularniejszej teraz metody polegającej na założeniu specjalnej taśmy, która podtrzymuje cewkę moczową kobiety.
Jak wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Łoziński prof. UR:
„Komórki macierzyste po bardzo specjalnej preparatyce są wszczepiane w okolice cewki moczowej. Przejmują funkcje uszkodzonych tkanek, które z wiekiem lub po porodach tracą swoją sprężystość, co skutkuje problemem nietrzymania moczu.”
Wydarzenie to daje nadzieję na rozwój nowoczesnych, naturalnych metod leczenia, które mogą zrewolucjonizować terapię nietrzymania moczu. Rozpoczęte badania mają na celu ocenę skuteczności tej innowacyjnej technologii, a ich wyniki mogą wpłynąć na przyszłość uroginekologii w Polsce i na świecie.